26 марта


14:53

У Києві скасували анонсовану півторадобову комендантську годину. Перехід на “літній час” ще не скасовано

12:38

Україна переводить стрілки на годину вперед, у Києві - комендантська година на півтори доби

21 марта


12:42

21.03.2022 у Києві та області на півтори доби вводять "посилену" комендантську годину

15 марта


15:06

У Києві та області знову запроваджують комендантську годину на півтори доби

11 марта


17:53

Міноборони РБ: інформація про ракетний удар по білоруському селу - фейк. Проте вторгнення в Україну готується

16:31

Російські літаки зайшли з території України і нанесли вогневе ураження по населених пунктах у Білорусі

15:58

Міністр оборони України звертається до народу Білорусі

22 мая


12:44

Операція «Гірдон»: Гіркін усім задоволений, а Гордона вважає дурнем, мерзотником, майже го…доном

14 мая


15:42

Окупанти «ізолювали» у Донецьку обвинуваченого у справі МН17

17 сентября


12:33

Гончарук прокоментував свій коментар щодо ПриватБанку

10:18

Прем’єр Гончарук не виключає «компроміс» із Коломойським щодо ПриватБанку

09:12

«Слуги народу» пропонують змінити закон «Про столицю» і провести вибори мера Києва у грудні

08:58

Будинок колишньої глави Нацбанку Гонтаревої спалили

08:40

Дoба ООС: один наш військовий загинув, двох поранено

16 сентября


17:28

Після програного Зеленським парі чиновників міської ради Дніпра оголошено в розшук

17:07

Скасовано постанову Матіоса про «засекречення» декларацій військових прокурорів

12:55

І цього тижня Зеленський не зможе відібрати у Авакова Нацгвардію

12:23

Бюджет-2020 презентують нардепам у п’ятницю

12:11

Посольство США сподівається, що нова ЦВК буде не гірше той, що розігнав Зеленський

11:59

Богдан - о фракції «Слуга народу»: там є «божевільні, психічно хворі»

08:41

Доба ООС: поранено одного військовослужбовця

15 сентября


17:27

Рада отримала проект держбюджету-2020

09:03

Доба ООС: обстріли не припиняються

14 сентября


14:59

Зеленський наклав вето на Виборчий кодекс з відкритими списками

08:50

Доба ООС: поранено вісьмох наших військових

13 сентября


18:44

У Кремлі наполягають: спочатку фіксація «формули Штайнмайера» - потім «нормандська» зустріч

17:26

Для Коломойського відкрилося «хороше вікно»: крізь нього він бачить вихід із ситуації з ПриватБанком

16:52

Меру Дніпра не пробачили вигране у Зеленського парі: у міськраді обшук

13:58

Порошенко прийшов на допит до ДБР – ДБР прийшло з обшуком до банка Порошенка

13:34

Стало відомо, під приводом чого намагаються вилучити у ПриватБанку документи, «пов'язані з юридичним захистом банку»

ЗА ТЕРИКОНОМ

Луганський університет та мовні питання

Як відомо, у російськомовному Луганську студент Східноукраїнського національного університету Сергій Мельничук подав скаргу на власну Alma mater, де викладають російською мовою.


Далі почалися несподівані речі.

Мельничук виграв суд (хоча ідея отримати за свої страждання лише 1000 гривень йому не дуже сподобалася). Університет, де якраз вирощують молодих двомовних юристів, не зволікав із відповіддю і теж подав скаргу – до апеляції.

Очевидно, відчуваючи, що судитися доведеться довго й нудно, університетське начальство вийшло до громади з руками, котрі нічого не крали: зібрали прес-конференцію, аби доповісти і про оцінки студента Мельничука, і про рівень державномовності у закладі, граблі викладачів якого ревно зорюють просвітянську ниву Сходу України.

І хто ж це намагається обляпати грязюкою кольори наукового горнила? На їх чистоту зазіхає злісний двійкар Мельничук! Саме той Мельничук, що його, за твердженням декана, відрахували за валову неуспішність. За українську мову, зокрема. Та й звідки знати українську, коли народився він у шахтарському містечку і доля нічого йому не залишала, окрім добрячого кайла, неумитого хайла і сумних гитів гурту «Лісоповал», що записали офіційний гімн «Луганщина, пєсьня мая!».

«Сам Мельничук досить посередньо володіє українською мовою. Він походить з російськомовного містечка Суходольськ Краснодонського району, але сім років тому він прийняв рішення вивчати українську. Та мова у нього й досі слабенька», – запевняє декан факультету масових комунікацій Тетяна Міронова.

Уже колізія. Мельничук, так і не навчившись співати «солов’їною» і зрозумівши, що справа ця у стінах Східноукраїнського університету не вигорить, вирішив, щонайменше, приробити грошенят. І це йому вдалося. Майже. В придатних умовах націоналістичного загострення. Тетяну Міронову, принаймні, гризуть чималі підозри, що суд прийняв рішення на користь Мельничука, зважаючи саме на загостреність мовного питання в суспільстві. Де лишень 15 років прищеплюють «державну».

Але не такий наш народ. Перший проректор університету Михайло Смирний запевняє, що квантову механіку українською хотів би вивчати лише кожен з десятьох абітурієнтів «маша» (так у Луганську називають Університет ще з часів, коли тут отримував освіту Саша Єфремов, майбутній губернатор). Бо ж у луганських школах викладають переважно мовою багатонаціональної Луганщини. Який з цього вихід? Створювати українські групи для національно озабочєних?

Та на це ж розходи неабиякі, – і, завважте, в умовах помаранчевої руїни. В університеті клавіатур комп’ютерних на всіх не вистачає. З українською розкладкою. Сергій Мельничук нагадав нам, як жах його огорнув, коли не побачив він на розкладці улюблені літери «ї» та «є»: «Я зайшов до комп’ютерного класу, щоб попрацювати на комп’ютері, та, як виявилось, клавіатури з українською абеткою немає. Я запитав, чому немає клавіатури з українською абеткою?» Це глузливе питаннячко викликало щире здивування викладача, котрий, либонь, уперше побачив щирого. «Чому з українською мовою поводяться так, наче я запитав про якусь китайську, чи арабську мову?!», – дедалі більше розпалюється Мельничук (це й призводить до неполіткоректних натяків щодо мешканців багатонаціональної Азії).

А ще правдобора засмучує сума винагороди за мовні мордування: 200 доларів замість омріяних 4 000: «Я з цим не згоден принципово, оскільки втратив рік життя. А скільки нервів мені довелося втратити для того, щоб домогтися розгляду моєї скарги! Судитися з владою – це однаково, що плювати проти вітру. Тому я буду наполягати на збільшенні відшкодування моральної шкоди».

Але Міронова дає тавтологу гідний відлуп. Він не отримає ані шелягу, бо суд, як ми вже зазначали вище, викривив картину дійсності. У бік вуйка Сема в смугастому циліндрі.

«Усі наші сили спрямовані на те, аби студент володів українською мовою, – присягається декан. – Позиція університету – студент, що закінчує національний університет, зобов'язаний володіти державною мовою: і в рамках своєї спеціальності, як майбутній фахівець, і в рамках суспільно-політичних. І ця робота ведеться».

Бачте: нє користі раді, а «работа вєдьотся». Щоб запанували ми у рідній сторонці.

Мельничук же, як виявилося, до судових перипетій людина звикла. Він уже намагався потягати по судах чиновників, що на його запити відповідали мовою інтернаціональної єдності.

«Луганський міськвиконком надіслав мені відповідь на заяву, яка була написана українською мовою, – мовою російською. В 2002 році я звернувся до Ленінського суду Луганська з позовом про відшкодування мені моральної шкоди (ІЗТ). Я прохав офіційно вибачитися в письмовій формі. Відповідач відмовився. Тоді я змушений був подати заяву про притягнення до кримінальної відповідальності за дискримінацію за мовною ознакою», – говорить Сергій Мельничук.

Ач, як ріже! – а Міронова каже, що студіозус до української нездатний, бо ж виріс серед диких териконів.

Ми, до речі, чули мову мельничукову: балакає він жваво, та частенько язик його пручається, як доходить до чогось неживого – приміром, латинських канцеляризмів. Але, у цілому, не такої вже й кепської мови набув потенційний гірник.

Так у Луганську розмовляють судді Кам’янобрідського районного суду, тридцятирічні працівники держадміністрації, викладачі університетів.

І таке інше.

І та даліє.

Та, чесно кажучи, нам рівень мовних намагань Мельничука цілком паралельний.

А от метушня, що вчинилася серед зграї ректора Голубенка, видалася трошки несподіваною. І навіть не трошки. Бо звикли ж до прозаїчної донбаської відповіді Чемберленові – марити про братерство народів, згадувати про специфіку спецпоселень і поминати проведення фестивалю «Зорі пісень волошкові». А люди ж які кремезні – не однією кампанією загартовані!

Як Олег Скрипка начитував: «Гик! Злякався! Вагітної жінки злякався! Ну хіба розум є?»

Невже правда злякалися, що в України Національний університет прищучать за якісь погані розкладки і волання затятого чудака, що ніби хоче вчитися на «мертвій мові»?


Ярослав ГРЕБЕНЮК (Луганськ)

Версия для печати  Версия для печати

08 Декабря 2006 10:07


 

 

Генпрокурор Луценко каже, що 31 травня врятував ціле місто. На яку нагороду він, на Вашу думку, за цей вчинок заслуговує?

Запрошення на чергове засідання РНБО України (6)

Обрання членом РНБО врятованого їм міста (16)

Дострокового присудження звання Генпрокурор-лейтенанта (22)

Повного зібрання підручників юридичного вишу (81)

Червоного диплома юриста з золотими літерами (9)

Медалі «Рятівник Третього Тисячоліття» (159)

Урочистого рукостискання від Зеленського (64)

Введите, пожалуйста, цифры с рисунка: